Cikkek : A florentini galamb kialakulása, fejlődése napjainkig |
A florentini galamb kialakulása, fejlődése napjainkig
2009.01.25. 18:51
Írta: Kérdő Lajos
A FLORENTINI GALAMB KIALAKULÁSA, FEJLŐDÉSE NAPJAINKIG
Itáliából - közelebbről Felső-Itáliából származik. Tenyésztésének eredete Pisa, Modena, Piemont, Florenz környékére tehető. A régi olasz leírások és a tyúkgalamb fajták Tronfo, Livroneser, Piemonteser, Mode-neser, Leghorn-Runt utalnak kitenyésztésére. Ezek a régi, ősi fajták a mi florentinieinkkel nem nagyon egyeztek.
A régi irodalomban, 1783-ban Bechstein „Németország madarainak közhasznú természettörténete" című munkájában felsorol egy fajtát, melynek nagysága egy angol törpe tyúkéval egyezik. A lábai magasak, a faroktollai rövidek és magasba nyúlóan egyenesen állnak. Csak kék színben említi, nem állandó rajzolattal, faroktollai, színesek, elsőrendű evezőtollai pigmentáltak. Még nem nevezi florentininek, hanem „hinkeltaube"-ról ír, ami tyúkgalambot jelent. Mivel semmiféle osztályozást nem jelöl meg, joggal feltételezhetjük, hogy abban az időben a florentini volt az egyetlen és a legrégebbi tyúkgalamb-család Németországban. A florentini nevet G. Neumeister használja először 1836-ban.
Miből lett a florentini kitenyésztve?
Egyik elmélet szerint a nagyságra tenyésztett modeneseiainak egyik szelekciós mellékterméke. A másik szerint a modenai gazzi, a régi formájú máltai és a Leghorn-Runt keresztezéséből szelekció hatására előállított fajta. A második változat tűnik valószínűbbnek.
A florentini galamb elterjedése: A florentini útja Felső-Itálián át vezetett Ausztriába. 1800-ban Alsó-Ausztriából kereskedők vitték Németországba: Thüringiába, Szászországba, a Rajna-Majna vidékére, Felső- és Alsó-Bajorországba.
Közben 1909-ben megalakul a Florentini és Tyúktarka Galambtenyésztők Fajtaklubja. 1905 és 1915 között alakul ki a mai cseh galamb a bajor strasszer és a florentini keresztezésével. A cél a szemek és a rajzolat javítása volt.
Keresztezték római galambbal és gazdasági galambbal is, de a tyúkgalamb formát elveszítette. A világháború is veszteséggel járt. Ettől az időtől kezdődött a mai florentini átformálása. Két központja alakult ki a tenyésztésnek: Dél-Németországban a Dunától délre és Lipcse környéken. Ekkor jelenik meg Grünai Eward Schreiter munkája „A modern florentini jogelődje" címmel. Ő hozta létre 1923-ban az első, egységes standardot - sok pontja ma is érvényes. Az ideálkép 1925-ben jelenik meg, az előzőekhez képest forradalmi változást hozva. Schreiter a következő években máltai galamb bekeresztezésével létrehozza azt a florentini galambot, ami a mai állású florentiniekhez egészen közel áll. A II. világháború után a tenyésztés mély válságba kerül, alig marad tenyészanyag.
Az ország kettéválasztása sem segített a fajtán. 1989 után a fajta tenyésztői ismét találkozhattak, galambokat cserélhettek. 1992-ben ismét egy fajtaklubban tenyészthetnek, ahogy ezt egy több mint 200 éves fajta kiérdemli.
A florentini galamb leírása: Származása: Eszak-Itáliából Steiermarkon keresztül 1800 körül került Németországba. Összbenyomása: Kifejezetten masszív tyúkgalamb, jól lekerekített testformával és vízszintes testtartással. A galamb széles mellű és vállú, magas, egyenes állású, magasan hordott faroktollakkal. A nyak a fejjel, test és a lábak az egész nagyság 1/3-1/3-át teszik ki.
Fajtabélyegek:
Fej: Sima, nagy, szabályos, lekerekített. A homlok jól kivehető. Szemek: Narancssárgák, keskeny szemgyűrűvel. A sötét színűeknél sötét, a világos színűeknél világos. Csőr: Középhosszú, erős, a fekete színűeknél fekete, a kékeknél sötét, a barnáknál és a vörös-fakóknál szaruszínű, csakúgy, mint a vörös--fakó kovácsoltaknál. * Világos a világos színű egyedeknél. Az orrdudor jól fejlett, lapos. Nyak: Hosszú, erős, a törzsből kiemelkedő, a fejhez szabályszerűen elvékonyuló, függőlegesen hordott. A torok jól kimetszett. Mell: Telt, széles, jól kerekített. Alsóvonal: Nem lecsüngő. A mell és a has a kloáka környéke részig egy szabályos félkörívet képez. Hát: Rövid, vízszintesen hordott, a vállaknál kifejezetten széles. Szárnyak: Rövidek, erősek. Az evezők enyhén lekerekítettnek tűnnek, a faroktollakra felfekszenek. Nem feltűnően keresztezik egymást és a faroktollak végén nem érnek túl.
Farok: Magasai hordott. Nem túl széles, jól zárt, a kloáka környéke jól tollazott.
Lábak: Hosszúak, tollatlanok, az alcomb jól látható és teljesen tollazott. Az ujjak hosszúak és jól szétterültek. A körömszínnek nincs jelentősége. Tollazat: Sima, feszes. Gyűrűméret: 10 mm II.
Ismertetőmet Ottó Mühlherrnek soraival zárom.
„A florentini a vizuális típusú emberek galambja. Fajtája azoké az embereké, akik a galambot a látványosságuk alapján tudják nagyra értékelni."
|