Ornitozis
2011.05.27. 13:32
Az ornitozis a leggyakrabban elfordul betegsgek kz tartozik a galambok kztt. Krokozja a vilg minden rszn megtallhat....
Ornitozis
Az ornitozis a leggyakrabban elfordul betegsgek kz tartozik a galambok kztt. Krokozja a vilg minden rszn megtallhat, ahol madarak lnek. Az gynevezett Chlamydik ltal okozott fertz betegsg, mely az llatrl az emberre is tvihet zoonois betegsg. Az ornitozis llatrl llatra kzvetlenl terjed krokz-tartalm rlk, orr- s garatvladk vagy ppen a knny tjn. Kzvetett ton terjed a betegsg galambrl galambra fertztt takarmnyon, ivvzen, levegn t. A tolltetvek l fertzskzvettk. A klnbz baromfi fajok s vadonl madarak, st rgcslk is szerepelhetnek a fertzs tvitelben. A betegsg lappangsi ideje 5-15 nap. Minden kr galamb fogkony a krokozok irnt, br a betegsg sokkal gyakoribb a fikkban s a nvendkekben, mint a felnttekben. A galamb-ornitozis tnetei tbbflk lehetnek. A tnetek nha csak egy-egy galambon jelentkeznek, nha azonban az llomny tbb egyedn ltunk klnfle tneteket. A betegsg kezdetn megfigyelhet a zavart ltalnos llapot, a lankad lnksg, a cskken takarmnyfelvtel, fokozott vzfogyaszts, a teljestmny hanyatlsa s a nagy felnevelsi vesztesg. Aszerint, hogy az ornitozis melyik tnete jelentkezik, illetve melyik a legkifejezettebb, a kvetkez formkat klnbztetjk meg.
-
Kthrtya gyullads : Ritka kivtelektl eltekintve csak az egyik szem kthrtya gyulladsa jelentkezik tnetknt. Az llatok rzkenyen reaglnak a kzvetlen fnyre s azt kerlik. A gyulladsos folyamat kvetkeztben a knnycsatorna beszkl s egyidejleg fokozott knnytermels indul meg. s ez mr nem kpes a knnycsatornn teljes egszben lefolyni, ezrt kicsorog a szemhjra. A knnyfolys kezdetben vzszer, ksbb nylks, vgl pedig mr baktriumos fertzs kvetkeztben nylks-gennyes lesz. Hossz lefolys esetn a szaruhrtyra terjed a gyulladsos folyamat s vaksghoz vezet, a szemhjak pedig szablytalan, torz formt ltenek. Fennll a viszket rzs is. A galambok erre enyhlst keresnek s szrnyukkal simogatjk szemket. Ezzel elll az ornitozisra jellemz kp, amikor a szrny egyes fedtollai a szemhjra odaragadnak. Az els esetet kveten egymsutn, az llomny mind tbb galambja mutatja a szemhj kthrtya gyullads jeleit. Egyidejleg ltalban csak kevs llat betegszik meg gy, hogy az llomny tfertzdse 3-4 htig is eltart. Az ornitzisnak ez az alakja ltalban jindulat, elhulls csak ritkn fordul el.
-
Orrhurut: A betegsg sokszor a fels lgutakat tmadja meg. A galambok gyakran tsszgnek. Ez klnsen jl megfigyelhet este, az elcsendesedett galambhzban. Orrhurut jelentkezik, kezdetben vzszer, ksbb srgs-nylks orrfolyssal. Ha a tsszg galambot megfogjuk s az orrdudorokra htulrl elre irnyul enyhe nyomst gyakorlunk, az orrnyilsbl kevs vladk szivrog. Ksbb az orrnyilsokbl mr nyoms nlkl is nylks tapads vladk szivrog. Ettl a vladktl a galambok tsszgssel, a fej rzsval s drzslsvel igyekeznek megszabadulni. A vladk az orrtjkon felrakodik, s az orrjratokat vagy az orrnylsokat szkti, esetleg elzrja. Emiatt az llat lehajtott fejjel ll, nehezen llegzik, mskor nyitott csrrel veszi a levegt. Az orrdudorok szrksbarna sznv s nedvess vlnak s a fej tollak is ersen szennyezdnek.
-
Td- s lgzskgyullads: A Chlamydia-fertzs slyos tdgyulladss fejldhet, amely lgzskgyulladsba megy t. Kialakul az gynevezett „hrg-ntha”, melynl jellegzetes hrgs s szuszogs hallhat. A fels lgutak gyulladsnl tbbnyire a Chlamyikkal s Mycoplasmkkal kialakult vegyes fertzs ll fenn. A szem s az orr megbetegedsvel ellenttben, mely lassan fejldik ki, a td-ornitozis hirtelen lp fel. A folyamat a tdbl tterjedhet a lgzskok falra is. A megbetegedett galambok nyitott csrrel, nehezen llegeznek, a legkisebb izgalomra a lgzsi nehzsg fokozdik, ksbb ers hrgi llegzs alakul ki. A madr hangja rekedt vlik, st hangjt teljesen el is vesztheti. A betegsgnek ez az alakja mind a gygyuls, mind egsz lefolysa szempontjbl kedveztlen. Rendszerint hossz id gyakran hnapok telnek el, mg a lgzs jra rendes lesz. Az ilyen galambok kedvetlenek, keveset esznek, sokat isznak, felborzolt tollazattal lnek, nem szvesen s keveset replnek.
-
Blgyullads: Az ornitozis krokozi okozhatnak hasmenst is madarainknl gynevezett blhurutot. Az ers hasmens kvetkeztben a madarak lesovnyodnak, rlkk srgs-zldes szn, nyls-tapadsra vltozik. A kloka krli tollak az rlktl sszetapadnak. A beteg galambok tvgytalanok, nem prosodnak, esetleg megkezdett vedlsk nem folytatdik. Ha idejben felismerjk s gygykezeljk, a gygyulsi kiltsok kedvezek.
-
zletgyullads: A szrny s a lb klnfle zletei betegednek meg. Az zletek megduzzadnak s mozgszavarok lpnek fel.
-
Vegyes tnetekben megnyilvnul betegsg: Ritka az ornitozis tnetei kzl hogy tbb is jelentkezzen egyszerre a galambokon. ebben az esetben a gygyulsi kiltsok nagyon kedveztlenek. Az ilyen galambok az esetleges gygykezels ellenre is rendszerint rvid id alatt elpusztulnak.
-
Lappang fertzttsg: A fertzdtt llomnyok egyedeinek nagyobb rszben nem fejldnek ki a felsorolt jellegzetes tnetek, hanem egy-kt napig tart, alig szrevehet bgyadsg utn, vagy tbbnyire tnetmentesen tvszelnek. A madr ilyenkor teljesen egszsgesnek ltszik azonban ezek a madarak vallhatnak a betegsg fenntartiv illetve terjesztiv. Ilyen mdon az ornitozis egyes llomnyokban llandsulhat anlkl, hogy klnsebb vesztesget okozna.
A fertzds leggyakrabban a beteg galamb vladkval, rlkvel szennyezett ivvzzel vagy takarmnnyal s belgzs tjn trtnhet. A betegsget behurcolhatjuk, jonnan vsrolt egyedekkel melyen nem mutatjk a betegsg jeleit. Klnsen nagy a fertzds veszlye versenyzs vagy killts cljra kzsen szlltott galambok kztt. A betegsg akkor tr ki a lappang llapotbl, ha a tartsi s takarmnyozsi viszonyaik romlanak, ha ellenll kepesgk cskken. Az ornitozis elleni vdekezst megelzssel kell kezdeni. Krltekinten kell eljrni j madarak beszerzsekor. Ezeket vsrls utn el kell klnteni karantnba, kell helyezni mieltt, beengedjk llomnyunkba.
Gygykezels: A fent emltett tnetek megjelensekor az llomnyt kezelni kell. Fggetlenl attl, hogy hny galamb ltszik betegnek az egsz llomnyt kezelni kell. A betegsg gygytsa hosszantart az llomny antibiotikumos kezelse akr 3-4 htig is eltarthat vagy akr hosszabb ideig. A legclszerbb kezelsi forma valamelyik tetraciklin szrmazk adsa a galamboknak elssorban dorxiciklin alkalmazsa. A hosszantart gygyszeres kezels alatt a bl hasznos baktriumai kipusztulnak. Probiotikum adsa a kezels alatt rtelmetlen ugyan is a bevitt hasznos baktriumok tbbsge az antibiotikumtl elpusztul. A hosszantart antibiotikumos kezels alatt a blben elpusztulnak a hasznos baktriumok is melyek az emsztst s a vitamin termelst segtik. Ezek kivdsre a hossz terpia alatt gondoskodni kell a B-vitamin s a K-vitamin bevitelrl.
Felhasznlt irodalom:
Dr. Talabr Zsolt – Galambok gazdasgos gygykezelse
Ludvig Schrag – Galambbetegsgek megelzse, felismerse s kezelse
Biszkup Ferenc - Dr.Guoth Jnos - Dr. Horn Pter - Haszongalamb tenyszts
Dr. Szcs Lajos - Dr.Szcsnyi Istvn – Galambtenyszts
|