Mltai galamb
2008.11.10. 20:18
Fajtaismertet
Forrs: Biszkup- dr.Guoth-dr. Horn Haszongalamb tenyszts
Mltai galamb
A tykformj galambok jellegzetes kpviselje. A mltai elnevezs nem utal az eredetre, s annak oka sem ismert. Fels-Ausztriban tenysztettk ki. Ellltsnak mdja azonban nem tisztzott. Leginkbb elfogadott feltevs szerint a spanyol Leghorn-Runt fajtbl alaktottk ki.
Alkatilag s testnagysg alapjn a hstpus fajtkhoz kellene sorolnunk, azonban vtizedek folyamn - a dsz, illetve killtsi tpusra val trekvs miatt – ez a fajta ma mr eltr a haszontpustl s sok tekintetben a formalizmus ldozatv vlt.
Amennyiben haszongalambknt kvnjuk tenyszteni a mltait, okvetlenl el kell klnlni a „killtsi” irnyzattl, s a gazdasgi jellegvonsok alaktst, javtst kell eltrbe helyezni.
A mltai mg a tykformj galambok kztt is egszen kivteles tpus. Szokatlanul hossz, fggeleges tarts nyakval, igen hossz lbaival, nagyon rvid, teljesen vzszintes tarts trzsvel, rvid szrny- s farktollaival egyedlll formagalamb.
Feje keskeny, hosszks. A homlok s a fejtet krvonala alacsony vels, trsmentes. A fej hts vonala a tarkig szpen lekerektett. Csre szintn trs nlkl kveti a homlok vonalt, ennek megfelelen lefel irnyul. Szne a tollazat szntl fggen vagy vilgos szaruszn (fehrek, srgk s vrsek), vagy stt szaruszn (kk, kovcsolt kk s fekete egyedek). A barna toll mltai galamb stt csre enyhn barns rnyalat. Az orrdudor sima fellet, fehren porozott.
A szemek szivrvnyhrtyja narancsvrs, kivve a fehr mltait, amely stten pigmentlt. A szemgyr vkony, sima fellet. A kk, kovcsolt kk, fekete egyedek palaszrke, a fehrek vrs, a srga, a vrs, a barna tollak pedig vilgos brszn.
Nyaka feltnen hossz s vkony. A lbakkal, farokkal prhuzamosan fggleges tarts. A torok alatti vonal szablyos flkrben metszett. A nyak majdnem teljes szakaszban egyforma, csak az als harmadban kezd enyhn vastagodni a trzs irnyba.
Trzse rvid, vaskos. Hosszsgi s szlessgi mretei ersen megkzeltik egymst. Ennek megfelelen vzszintes vonal hta rvid s szles. Fartben enyhn emelkedik.
Melle mrskelten szles. A mellcsonti tarj vonala trs nlkl illeszkedik abba a flkr vbe, amely a begytjktl egszen a farok vgig nylik.
Szrnyai rvidek, a trzs oldalvonaltl kiss killnak, lazk. A szrnybbok jl kivehetk. Az elsrend eveztollak vkonyak, a meredeken ll farok vgig nylnak, s arra tmaszkodnak. A farok rvid s tmr, fggleges lls, a csonktl a vgek fel keskenyed. A vzszintes tarts ht vonalra derkszget kpez kormnytollainak vge egyenes metszs.
Lbai feltnen hosszak, s ez jellegzetes jrst von maga utn. Combjai szabadon llk, egsz rvid tollakkal bortottk. A lbkz s az ujjak tollatlanok, vrs sznek. Krmei a csr sznvel megegyzenek.
Zrt s feszes tollazata tbbnyire egy szn. Kk, kovcsolt kk, fekete, srga, vrs, barna, kovcsolt barna, fehr s fak a leggyakoribb sznflesgei. Tarka s babos vltozata is elg gyakori. Az utbbiak sznes foltjai rajz nlkliek s szablytalan elrendezsek.
A mltai hmek slya 650-800 g. A tojk pedig az 550-700 g os slyt rik el.
|