oriasgalamb
oriasgalamb
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Elérhetőségeim

Fülöp László

Tel.:06 30/216 69 60

E-mail: lac1986@freemail.hu

              fuloplaszlo1986@gmail.com

 

 
Cikkek
Cikkek : A Római galambokról

A Római galambokról

  2011.05.26. 18:02

                             Írta: Bosnyák Imre


A Római galambokról

 

 

  Talán minden idők egyik legsikeresebb haszongalamb fajtája. A Római galamb más haszon fajtáktól eltérően nagyságával és súlyával különbözik. Testhossza megközelíti a 60 cm-t is, a nyitott szárnyainak csúcstávolsága meghaladja a 110 cm-t. A testsúly sokszor eléri az 1 kg-ot, sőt 20-30 dekával is túlhaladja. Minél nagyobb és tömegesebb egy példány annál értékesebb tenyésztői számára. A széles és mély törzs rövid, erős tollatlan lábakon nyugszik és csaknem vízszintes tartású. A hatalmas szárnyak a testhez lazán simulnak és szárnyvégeik a farok szélső tollain fekszenek. A farok hossza a szárnyevezők végét csak kevéssel haladja túl. A túlsúlyos rómaiak szárnyai mindkét oldalon a farok alatt lógnak annyira mélyen, hogy a talajt is érintik. Az ilyen galambok nagyságuk ellenére tenyészértékük kisebb. A Római galamb nyaka testnagyságához mérten rövid, vastag, feje erős, jól kerekített, homloka középmagas, a csőr hosszú, erős, feketéknél és kékeknél sötét, más színűeknél világos szaruszínű. Az orrdudorok fehéren porozottak, simák, de idős példányoknál erősen fejlettek. A szemek fehér egyedek kivételével gyöngyszemek, szivárványhártyájúk lehetőleg teljesen vérmentes, világítóan fehér, a fehér példányok írisze a pupillával együtt fekete. A szegyürük 2-3 mm szélesek és élénk kárminvörösek. A feketéknél és kékeknél sötét lilásvörös színűek. A Római fehérben, fakószalagosban, vörösben, sárgában, kékszalagosban, és fekete színben fordul elő. A legjellemzőbb és legnagyobb egyedeit fakó és kékszalagos színűeknél találjuk. Az e kétszínű galamboknak, a hátnak hófehérnek kell lennie, míg más színeknél a hát tollazata a test színével megegyezik.

  Annak ellenére, hogy sok évszázadok óta tenyésztik rendkívül szilárdfajta. Gazdag tenyésztői múltra tekint vissza, kitenyésztéséről viszonylag keveset tudunk. A Római galambokra vonatkozó első írásos emléket a nagy gazdasági író Plinius természetrajzi munkájában – a Naturals historia – ismerteti a mai Római galamb ősét. Az alábbiakat írja benne: „ A dél-itáliai Campániában a galambok különös képpen nagyok, és ezért ez az ország nagyon híres”. Ezenkívül a pompeji ásatásokból előkerült leletek közül egy mozaikon egy nagytestű, kávébarna galambot látni, élénk vörös színű szemdudorral a szemek körül, amelyek a Római galamb ősére a Plinius által leírt campániai galambra ismerünk. A mórok uralkodásának idején a Pireneusi-félszigeten már – köztük nagytestű – galambfajták ismeretesek. Később Geronimo Cortes és J. A. Cavanilles ismerteti a régi spanyol fajtákat. Talán a sok nagytestű galambfajták miatt az angol szakirodalom a rómait mint „Spanyol galambot” említi, és Spanyolországot említi kitenyésztési helyének. Moore 1735-ben írt a fajtáról.

  Wendell M. Levi Encyclopedia of Pigeon Breeds szakkönyvében a spanyol óriás fajtákkal együtt említi a rómait. A pontos származási helyének kutatása nem csekély nehézségekbe ütközik. Annyi bizonyossággal megállapítható, hagy a fajta származási helye a Földközi-tengeri országok lehetnek. Mai végleges alakját különböző keresztezésekkel nyerte el. Feltehetően bekeresztezésként felhasználták az orrdudoros galambokat, nagytestű fajtákat és tyúkgalambokat. Ez a fajtaátalakító keresztezés az elmúlt század elejére már stabil és egységes jellegű állományokat hozott létre.

  Balassa György az 1901-ben megjelent első galambtenyésztési szakkönyvben az Okszerű Galambtenyésztés című könyvében az alábbiakat olvashatjuk: „ A római galamb bátran lehet mondani, hogy egész Európában elvan terjedve. Testalkat és annak egyes részeiben sok hasonlóssága van a török galambbal. Begyét egy kissé felfújja, mint a legtöbb nagy galamb, s a hegyén a tollak között toll pamacs (szőr nemű tollak) igen sürün fordul elő. A toll pamacs legtöbbnyire azon példányoknál fordul elő, melyeknek dús a tollazata és jó színű. Fehéreknél, kékeknél, fekete, szürkéknél, melyek jó színűek a pamacsok gyakoriak. Feketéknél, sárga és vöröseknél, ez nem fordul elő. Azon feltevés, hogy a római galamb golyvás és más nagytestű keleti galambok keresztezéséből származott volna, óriási tévedésen alapul. Magas lábai és laposan ülő szemei a tyúkgalambokra emlékeztetnek. Hossza a csőrétől a farktolla végéig 50 centiméter, kiterjesztett szárnyai 94-96 cm, lábszár hossza 17 cm, hátszélessége 12,5 cm, súlya 1 kg.

  Feje suta, hosszúkás erős pofákkal, fejteteje domború, homloka közép magas, csőre 2,5 centiméter hosszú, színe a toll színezetének megfelelő. Orrbőre erős, szivárványhártyája gyöngyszínű, szemhéja élénkpiros, úgyszintén a 3 mm széles szembőre is. Melle széles, lábai csupaszok, erősek, szárnyai hosszúak, izmosak, farka szintén hosszú. Hosszú szárnya és hosszú farka nagyban járulnak hozzá a galamb nagyságához, mind a mellett a francia bagdettát nagyságra nézve még sem múlja felül. Nagy robajjal, nehezen és ritkán repül és átnedvesedve a földről nem  képes felemelkedni. Szaporodása rossz. Sárga, vörös, szürke – freccselt, fekete, kék és fakó színben fordul elő. A legritkábbak a fehérek gyöngyszemekkel.

  Balassa egy – két megállapítása, mint például, hogy a római galamb csak a tyúkgalambokból kereszteződtek volna enyhén szólva is túlzás. De abban a korban ő így látta, ezért ma már ne vegyük rossz néven elméletét. A Római galamb szinte egész Európában elterjedt. Legjobb állományokat korábban Franciaországban, majd később Németországban találjuk. A jó tenyészállatokért igen magas árakat is elkérnek. A divatos haszonfajták, mint például a King, Texán, Mondain stb. sokszor háttérbe szorították.

  A tenyésztők a Római galamb tenyésztésénél elsősorban a testnagyság megtartását és növelését tűzik ki zélul. Tenyésztéséhez nagy alapterületű galambházak és udvarok szükségesek. A galambdúc kialakításánál figyelembe kell venni hatalmas testtömegét és gyenge repülési készségét. Magasan elhelyezett költőszekrények emiatt nem ajánlatosak, de csak a földön elhelyezett fészek pedig szintén nem megfelelőek. A minimális repülés pedig nem biztosítják a szárnyak és a test edzettségét, valamint a tollazat keménységét és zártságát. Ezért lomhák és szárnyukat lógatva hordják és repülésre szinte képtelenek. Az 1 és 1,5 m magasságú tágas méretű költőszekrényeket készítsünk. azért is mivel a Római akárcsak a Strasszer élénk vérmérsékletű, a hímek gyakran verekednek. Figyelemmel legyünk még arra is, hogy a galambház száraz talajú és húzat mentes legyen, különösen az őszi és téli időjáráskor.

  A fajta magyarországi elterjedésében meghatározó szempontot tölt be Békés megye, de legfőképpen Békéscsaba tenyésztői. A legértékesebb tenyészetek Csabán voltak. Nagyarányú tenyésztői körrel sohasem rendelkezett. Egyes városokban akadtak kedvelői, de kevés számban. A Rómait sokszor használták fel keresztezésekre. Vagy tudatosan, vagy csak spontán. Főleg a Magyar begyes és Magyar óriás nagyságának növelésére. Például Dr. Török István tanácsolta Papp Mihálynak, a Magyar begyeshez cseppvérkeresztezésként Rómaiakat használjon fel. De említhetném még Dr. Tussay Jánost is, aki a Magyar óriásokba szintén Rómaiakat keresztezett be. Ennek hatásai még mindig fellelhetők mind két fajtánál. A magyarországi Rómaiak tenyésztésében három tenyésztőt lehetne kiemelni. A 40-es évek végén – a kisállattenyésztés egyéb területein is komoly eredményeket elérő – Vajnai János békéscsabai tenyésztő volt, aki az akkori „sztárgalamb” Strasszer mellet a Rómaiak tenyésztését is felkarolta. A fajtát népszerűsítette és igyekezett minél több tenyésztővel megkedveltetni. Nem volt könnyű helyzetben, mivel a második világháború vihara nagy pusztítást végzett a galambállományokban is.

  Az ország több részéből összeszedett rómaiak eléggé vegyes képet mutattak. Ezekből a példányokból nem lehetett nemzetközi mércével mért galambokat kitenyészteni, mivel importra egyáltalán nem számíthattunk. Vajnai látva a nehézségeket ezért egy magyar típusú Rómait próbált kitenyészteni. A tenyésztők többsége azonban más utat választott és mindent elkövetett, hogy nemzetközileg is elfogadott állomány legyen. Ezeket a törekvéseket végül siker koronázta. Ezt az is bizonyítja, hogy Vajnai János Római galambjai az 1954-ben Budapesten megrendezett országos kiállításon fajtajelleg hiányában szinte mind kizárásra kerültek. Viszont az 1958 decemberében a békéscsabai nemzetközi kialításon bemutatott Római galamb kollekció a külföldi tenyésztőket is meglepte.

  A fajta legendás nagy tenyésztője a szintén békéscsabai Sólyom Bálint volt. Akinek szabadba járó rómaijai nemcsak kiváló minőségűek voltak, hanem jó költési eredményeket is felmutattak. A tenyészpárok tavasztól őszig 7 pár fiókát is felneveltek. Ez is bizonyította a fajta nagy vitalitását.

  A rómaiaknak szintén kiemelkedően nagy tenyésztője volt a nemrég elhunyt hódmezővásárhelyi tanár Zoltán Béla. A kiállításokon sikeresen szerepelt galambjaival. Főleg kékszalagosokat tenyésztett igen magas színvonalon.

  Az hogy a Római galamb tenyésztése az utóbbi időkben fellendülőben van az a kiállításokon szereplő galambok nagyobb száma és az újabb tenyészetek beállítása is jelzi.

 
Óra
 
számláló
Indulás: 2006-06-30
 
Naptár
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
Linkek
 
Frissités

2011. 09. 11.

 

Római állományok közt Sziebert Mihály galambjai

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!