oriasgalamb
oriasgalamb
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Elérhetőségeim

Fülöp László

Tel.:06 30/216 69 60

E-mail: lac1986@freemail.hu

              fuloplaszlo1986@gmail.com

 

 
Cikkek
Cikkek : GD-Syndroma

GD-Syndroma

  2008.12.02. 15:41

Forrás: Ujházy Péter: Az özvegy versenyzési módszer és tartástechnológiája

GD- Syndroma

 

 

 

 

A  fiatalok hasmenéses, kiszáradásos tünetekkel járó megbetegedéséről sok szakcikk jelent meg a szakirodalomban, de valahogy egyik okfejtés sem magyarázta meg maradéktalanul, hogy miért betegszenek meg szinte évről-évre a fiatalok olyan változatos klinikai tünetekben megnyilvánuló betegségben, amelyet az öregebb galambok rendszerint nem kapnak meg, vagy legalábbis ritkán, míg a fiatalok ,főleg a kései fiatalok évente rendszeres áldozatai lesznek valamely kórnak.

Dr. Warzecha cikkét olvasva világosodott meg előttem több olyan részlete ennek a betegséghullámnak, amelyet el lehet fogadni és amelyben tökéletes magyarázatot kaptam kérdéseimre.

A betegség Dr.Warecha szerint nem egy meghatározott kórokozó által okozott betegség, hanem egy tünetegyüttes, szindróma. A cikk szerzője GD- Syndromának nevezi, ami a Geschwollener Dünndarm Syndroma rövidítése. Magyarra talán úgy lehetne lefordítani, hogy a vékonybél elzáródásának jelensége.

Miért pontosan fiataloknál fordul elő ez a megbetegedés?

Mert a fiatal galamb legkönnyebben támadható szervrendszere az emésztő csatorna, ezen belül is a vékonybél, és az ezzel szomszédos máj. Ezt a traktust különböző kórokozók támadják meg, melyek hatására a vékonybél gyulladásos folyamata indul be és a vékonybél belső volumene beszűkül, esetleg teljesen elzárul.

Milyen kórokozók alakítják ki a szindrómát?

Első helyen felelősek a betegség kialakulásáért a Spironucleusok vagyis hexamiták, de közre játszanak más bélélősködők is, úyg mint a coccidiumok, a bélférgek, de éppen úgy a baktériumok, salmonellák, colibaktériumok. Másrészről mérgek, gombák toxinjai ( a romlott takarmányból) , valamint az adenovírus.

Tovább nehezíti a betegség felismerését, hogy a vékonybél-huruthoz, majd gyulladáshoz szívesen csatlakoznak más kórokozók által létrehozott betegségek is, mivel a fertőzés kapuját előttük az előzőekben említett gyulladást okozó szervezetek megnyitják.

Mik a szindróma tünetei?

Mivel a bél volumene a nyálkahártya gyulladása miatt beszűkül, az elfogyasztott táplálék a vékonybél bizonyos szakaszán megáll, dugót képez és az elakadt takarmány egészen a begyig terjedhet. A takarmány így a rendesnél tovább marad az emésztőrendszer eme szakaszában, ami egyrészt a takarmány romlásához vezet, másrészt a víz útját is elzárja. Ilyen módon alakul ki a „vizes begy” és a rossz emésztés. A takarmány nem tud a bélben továbbhaladni, ezért a galamb valahogyan meg akar szabadulni tőle, ez az oka, hogy a begyben lévő takarmányt kihányja. A „vizes begy” mellett a betegség másik jellegzetes tünete a hányás. Harmadik tünete a tünetegyüttesnek a fiatal kiszáradása, csont-bőr sovánnyá válása.

Mivel a GD- Syndroma okozója többféle kórokozó lehet, ennélfogva a betegség lefolyása is nagyon változatos. Beavatkozásunk nélkül azonban legtöbbször halálos.

Dr. Warzecha kihangsúlyozza, hogy a betegség kórokozójának pontos meghatározása a tünetek egyértelmű jelentkezése esetén sem lehetséges. A betegség valódi okozóját ( hasmenés, vizes begy , kiszáradás) csak mikrobiológiai, mikroszkópos vizsgálat útján lehet meghatározni.

GD- Syndroma esetén nehézséget jelent a betegség felismerése. Sok esetben, ha a vékonybél megbetegedett is, mire a trágya a kloákába ér, újfent normális konzisztenciát mutat. A védekező rendszer azonban gyengül a GD- Syndroma káros következményeként és csak azt vesszük észre, hogy más fertőző megbetegedésekkel szemben a szervezet kevés ellenállást mutat. Például a nátha kezelése után minden rendezettnek látszik, mégis három nap után a nátha újból jelentkezik. Ilyenkor a vékonybél megbetegedés kezelése jelenti a megoldást.

Bizonyos esetekben, amikor az állomány klinikai tüneteket nem mutat, mégis a védekező rendszer gyengülése folytán nagy veszteségek mutathatók ki a tréningeken, amely az adenovírus esetében mérsékeltebb, ám hexamita fertőzés esetén az állomány megfeleződhet.

Külön kiemelik az állatorvosok az adenovírus szerepét, és megragadják az alkalmat, hogy a már a szóban forgó betegségnél az adenovírus is kórokozóként szerepel, bővebben szóljunk e vírus törzsnek a jelentőségéről.

Tudjuk, hogy a vírusok leküzdésére az antibiotikumok nem alkalmasak. Ezekkel a gyógyszerekkel csak a társult betegségek gyógyítását tudjuk elvégezni. A vírusok elpusztítására csak maga a megtámadott szervezet képes. Ezért ennek védekező rendszerét célszerű erősíteni. A betegség kórokozójának meghatározása azért is feltétlenül szükséges, mert ha a GD- syndromát szalmonellák okozzák, úgy annak antibiotikumos kezelése hetekig tart, míg az adenovírus fertőzése esetén antibiotikus adagolása 3 napig tarthat. Hosszabb kúra hátrányosan befolyásolja a betegség lefolyását.

Az adenovírus izolálása és tenyésztése nehéz. A galamb vérében a bekövetkezett halál után a vírus rendkívüli módon elszaporodik, ám a betegség kezdeti szakaszában csak kevesebb vírus izolálására van lehetőség.

A betegség eltérő erősségű, lefolyású. Lehet, hogy gyenge hasmenés. Máskor gyors elhullás jelzi jelenlétét. A betegség lefolyásának különbözősége a kórokozók virulenciájától, a galambok ellenállóképességétől, és a dúc hygiéniájától függ.

Jelenleg adenovírus elleni oltóanyag nem áll rendelkezésünkre. A vírus rendkívül stabil. Burka ellenálló, a legtöbb fertőtlenítő szer nem pusztítja el, csak lángszóróval, perzselővel lehet megsemmisíteni. A másik veszélyt az jelenti, hogy az embrió már a tojásban fertőződik. Idősebb galambok ritkán betegszenek meg látható klinikai tünetekben. Ennek ellenére a betegséget az idősebb állatok hordozzák. Az inkubációs idő akár több hónap is lehet, attól függően, hogy a fiatal állományt milyen stressz-szituációk érik.

A fertőződéstől a betegség megjelenéséig több-kevesebb idő telhet el.

Legszerencsésebb az a tenyésztő, ahol adenovírus nem jelentkezik, de örülhet a tenyésztő ha a fiatalok versenye előtt 6-8 héttel előbb megindul a megbetegedés. Ilyenkor még bízni lehet abban, hogy a versenyek megkezdéséig átesik az állomány és a formát még ki lehet erőszakolni. Peches az a tenyésztő, akinek az állománya a tréning alatt betegszik meg, vagy éppenséggel a versenyek kellős közepén.

A keménykedés és szelektálás forszírozása a betegség megjelenése után már nagy hibának számít. A tréningek erőltetése a betegség elvonulásáig súlyosbítja a fiatalok állapotát és meghosszabbítja a betegség fennmaradását az állományban. Mi vezetett oda, hogy jelenleg a GD-syndroma okozta megbetegedés olya nagy mértékben elterjedt?

Elsősorban Németországban megtiltották olyan gyógyszerek kereskedők által való forgalmazását, amelyek eddig nagy biztonsággal voltak bevethetők a GD-syndrómát kialakító kórokozók ellen. Az említett gyógyszerek most receptkötelesek, de aki állatorvoshoz fordul és a letiltott gyógyszereket felíratja, annak nincs baja a GD-syndroma név alatt összefoglalt megbetegedésekkel.

Másodsorban az utóbbi időben nagyon elterjedt a galambok cortison szerekkel való doppingolása. Tudott dolog, hogy a cortison szerek gyengítik a galamb szervezetének ellenálló képességét.

Harmadsorban pedig rendkívüli mértékben megnőttek a galambok teljesítménye iránti követelmények. A valamikori 150-200 km-es távok manapság 500-600 km-re nőttek.

Dr. Warzecha nagyon jó versenyző, tisztán látó szakíró, képzett galambspecialista állatorvos. Megérdemli, hogy hitelt adjunk annak, amit nekünk mond és nagy tisztelettel megköszönjük a segítségét.

A GD-syndroma mindig újabb és újabb kérdéseket vet fel a tenyésztőkben:

Mely kórokozók felelősek a vizes begy a „vizes begy” és a hasmenés kialakulásáért?

            Létezik egy legfontosabb kórokozó?

            Hogyan lehet a helyes diagnózist meghatározni?

            Melyik szerveket támadja meg a betegség?

            A teljes gyógyulás bekövetkezik e a betegség megszűnésével, vagy a megbetegedett

            madarat el kell pusztítani?

            A betegségen átesett galambok tudják-e hozni a genetikailag tőlük elvárható

            teljesítményt?

            Hogyan történjék a kezelése a beteg állatoknak?

            Használnak vagy ártanak az antibiotikumos kezelések?

            Lehetőség van-e valamilyen oltóanyag felhasználására? Miért van az, hogy egyszer

            hatásos a kezelés, máskor azonban egyáltalán nem?

            Hogyan kell a madarakat ellátni?

            Mennyi ideig tudja magát a betegség az állományban fenntartani? Mikor lehet a

            tréningeket újból elkezdeni?

            És így tovább…

            Remélem, kedves olvasó, hogy a cikk elolvasása után a legtöbb, legfontosabb kérdésre

            feleletet kapott.

 

 

Forrás: Ujházy Péter: Az özvegy versenyzési módszer és tartástechnológiája

 

 
Óra
 
számláló
Indulás: 2006-06-30
 
Naptár
2025. Július
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 
Linkek
 
Frissités

2011. 09. 11.

 

Római állományok közt Sziebert Mihály galambjai

 

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!