GD-Syndroma
2008.12.02. 15:41
Forrs: Ujhzy Pter: Az zvegy versenyzsi mdszer s tartstechnolgija
GD- Syndroma
A fiatalok hasmenses, kiszradsos tnetekkel jr megbetegedsrl sok szakcikk jelent meg a szakirodalomban, de valahogy egyik okfejts sem magyarzta meg maradktalanul, hogy mirt betegszenek meg szinte vrl-vre a fiatalok olyan vltozatos klinikai tnetekben megnyilvnul betegsgben, amelyet az regebb galambok rendszerint nem kapnak meg, vagy legalbbis ritkn, mg a fiatalok ,fleg a ksei fiatalok vente rendszeres ldozatai lesznek valamely krnak.
Dr. Warzecha cikkt olvasva vilgosodott meg elttem tbb olyan rszlete ennek a betegsghullmnak, amelyet el lehet fogadni s amelyben tkletes magyarzatot kaptam krdseimre.
A betegsg Dr.Warecha szerint nem egy meghatrozott krokoz ltal okozott betegsg, hanem egy tnetegyttes, szindrma. A cikk szerzje GD- Syndromnak nevezi, ami a Geschwollener Dnndarm Syndroma rvidtse. Magyarra taln gy lehetne lefordtani, hogy a vkonybl elzrdsnak jelensge.
Mirt pontosan fiataloknl fordul el ez a megbetegeds?
Mert a fiatal galamb legknnyebben tmadhat szervrendszere az emszt csatorna, ezen bell is a vkonybl, s az ezzel szomszdos mj. Ezt a traktust klnbz krokozk tmadjk meg, melyek hatsra a vkonybl gyulladsos folyamata indul be s a vkonybl bels volumene beszkl, esetleg teljesen elzrul.
Milyen krokozk alaktjk ki a szindrmt?
Els helyen felelsek a betegsg kialakulsrt a Spironucleusok vagyis hexamitk, de kzre jtszanak ms bllskdk is, yg mint a coccidiumok, a blfrgek, de ppen gy a baktriumok, salmonellk, colibaktriumok. Msrszrl mrgek, gombk toxinjai ( a romlott takarmnybl) , valamint az adenovrus.
Tovbb nehezti a betegsg felismerst, hogy a vkonybl-huruthoz, majd gyulladshoz szvesen csatlakoznak ms krokozk ltal ltrehozott betegsgek is, mivel a fertzs kapujt elttk az elzekben emltett gyulladst okoz szervezetek megnyitjk.
Mik a szindrma tnetei?
Mivel a bl volumene a nylkahrtya gyulladsa miatt beszkl, az elfogyasztott tpllk a vkonybl bizonyos szakaszn megll, dugt kpez s az elakadt takarmny egszen a begyig terjedhet. A takarmny gy a rendesnl tovbb marad az emsztrendszer eme szakaszban, ami egyrszt a takarmny romlshoz vezet, msrszt a vz tjt is elzrja. Ilyen mdon alakul ki a „vizes begy” s a rossz emszts. A takarmny nem tud a blben tovbbhaladni, ezrt a galamb valahogyan meg akar szabadulni tle, ez az oka, hogy a begyben lv takarmnyt kihnyja. A „vizes begy” mellett a betegsg msik jellegzetes tnete a hnys. Harmadik tnete a tnetegyttesnek a fiatal kiszradsa, csont-br sovnny vlsa.
Mivel a GD- Syndroma okozja tbbfle krokoz lehet, ennlfogva a betegsg lefolysa is nagyon vltozatos. Beavatkozsunk nlkl azonban legtbbszr hallos.
Dr. Warzecha kihangslyozza, hogy a betegsg krokozjnak pontos meghatrozsa a tnetek egyrtelm jelentkezse esetn sem lehetsges. A betegsg valdi okozjt ( hasmens, vizes begy , kiszrads) csak mikrobiolgiai, mikroszkpos vizsglat tjn lehet meghatrozni.
GD- Syndroma esetn nehzsget jelent a betegsg felismerse. Sok esetben, ha a vkonybl megbetegedett is, mire a trgya a klokba r, jfent normlis konzisztencit mutat. A vdekez rendszer azonban gyengl a GD- Syndroma kros kvetkezmnyeknt s csak azt vesszk szre, hogy ms fertz megbetegedsekkel szemben a szervezet kevs ellenllst mutat. Pldul a ntha kezelse utn minden rendezettnek ltszik, mgis hrom nap utn a ntha jbl jelentkezik. Ilyenkor a vkonybl megbetegeds kezelse jelenti a megoldst.
Bizonyos esetekben, amikor az llomny klinikai tneteket nem mutat, mgis a vdekez rendszer gyenglse folytn nagy vesztesgek mutathatk ki a trningeken, amely az adenovrus esetben mrskeltebb, m hexamita fertzs esetn az llomny megfelezdhet.
Kln kiemelik az llatorvosok az adenovrus szerept, s megragadjk az alkalmat, hogy a mr a szban forg betegsgnl az adenovrus is krokozknt szerepel, bvebben szljunk e vrus trzsnek a jelentsgrl.
Tudjuk, hogy a vrusok lekzdsre az antibiotikumok nem alkalmasak. Ezekkel a gygyszerekkel csak a trsult betegsgek gygytst tudjuk elvgezni. A vrusok elpuszttsra csak maga a megtmadott szervezet kpes. Ezrt ennek vdekez rendszert clszer ersteni. A betegsg krokozjnak meghatrozsa azrt is felttlenl szksges, mert ha a GD- syndromt szalmonellk okozzk, gy annak antibiotikumos kezelse hetekig tart, mg az adenovrus fertzse esetn antibiotikus adagolsa 3 napig tarthat. Hosszabb kra htrnyosan befolysolja a betegsg lefolyst.
Az adenovrus izollsa s tenysztse nehz. A galamb vrben a bekvetkezett hall utn a vrus rendkvli mdon elszaporodik, m a betegsg kezdeti szakaszban csak kevesebb vrus izollsra van lehetsg.
A betegsg eltr erssg, lefolys. Lehet, hogy gyenge hasmens. Mskor gyors elhulls jelzi jelenltt. A betegsg lefolysnak klnbzsge a krokozk virulencijtl, a galambok ellenllkpessgtl, s a dc hyginijtl fgg.
Jelenleg adenovrus elleni oltanyag nem ll rendelkezsnkre. A vrus rendkvl stabil. Burka ellenll, a legtbb ferttlent szer nem puszttja el, csak lngszrval, perzselvel lehet megsemmisteni. A msik veszlyt az jelenti, hogy az embri mr a tojsban fertzdik. Idsebb galambok ritkn betegszenek meg lthat klinikai tnetekben. Ennek ellenre a betegsget az idsebb llatok hordozzk. Az inkubcis id akr tbb hnap is lehet, attl fggen, hogy a fiatal llomnyt milyen stressz-szitucik rik.
A fertzdstl a betegsg megjelensig tbb-kevesebb id telhet el.
Legszerencssebb az a tenyszt, ahol adenovrus nem jelentkezik, de rlhet a tenyszt ha a fiatalok versenye eltt 6-8 httel elbb megindul a megbetegeds. Ilyenkor mg bzni lehet abban, hogy a versenyek megkezdsig tesik az llomny s a formt mg ki lehet erszakolni. Peches az a tenyszt, akinek az llomnya a trning alatt betegszik meg, vagy ppensggel a versenyek kells kzepn.
A kemnykeds s szelektls forszrozsa a betegsg megjelense utn mr nagy hibnak szmt. A trningek erltetse a betegsg elvonulsig slyosbtja a fiatalok llapott s meghosszabbtja a betegsg fennmaradst az llomnyban. Mi vezetett oda, hogy jelenleg a GD-syndroma okozta megbetegeds olya nagy mrtkben elterjedt?
Elssorban Nmetorszgban megtiltottk olyan gygyszerek kereskedk ltal val forgalmazst, amelyek eddig nagy biztonsggal voltak bevethetk a GD-syndrmt kialakt krokozk ellen. Az emltett gygyszerek most receptktelesek, de aki llatorvoshoz fordul s a letiltott gygyszereket felratja, annak nincs baja a GD-syndroma nv alatt sszefoglalt megbetegedsekkel.
Msodsorban az utbbi idben nagyon elterjedt a galambok cortison szerekkel val doppingolsa. Tudott dolog, hogy a cortison szerek gyengtik a galamb szervezetnek ellenll kpessgt.
Harmadsorban pedig rendkvli mrtkben megnttek a galambok teljestmnye irnti kvetelmnyek. A valamikori 150-200 km-es tvok manapsg 500-600 km-re nttek.
Dr. Warzecha nagyon j versenyz, tisztn lt szakr, kpzett galambspecialista llatorvos. Megrdemli, hogy hitelt adjunk annak, amit neknk mond s nagy tisztelettel megksznjk a segtsgt.
A GD-syndroma mindig jabb s jabb krdseket vet fel a tenysztkben:
Mely krokozk felelsek a vizes begy a „vizes begy” s a hasmens kialakulsrt?
Ltezik egy legfontosabb krokoz?
Hogyan lehet a helyes diagnzist meghatrozni?
Melyik szerveket tmadja meg a betegsg?
A teljes gygyuls bekvetkezik e a betegsg megsznsvel, vagy a megbetegedett
madarat el kell puszttani?
A betegsgen tesett galambok tudjk-e hozni a genetikailag tlk elvrhat
teljestmnyt?
Hogyan trtnjk a kezelse a beteg llatoknak?
Hasznlnak vagy rtanak az antibiotikumos kezelsek?
Lehetsg van-e valamilyen oltanyag felhasznlsra? Mirt van az, hogy egyszer
hatsos a kezels, mskor azonban egyltaln nem?
Hogyan kell a madarakat elltni?
Mennyi ideig tudja magt a betegsg az llomnyban fenntartani? Mikor lehet a
trningeket jbl elkezdeni?
s gy tovbb…
Remlem, kedves olvas, hogy a cikk elolvassa utn a legtbb, legfontosabb krdsre
feleletet kapott.
Forrs: Ujhzy Pter: Az zvegy versenyzsi mdszer s tartstechnolgija
|