A Rmai galambokrl
2011.05.26. 18:02
rta: Bosnyk Imre
A Rmai galambokrl
Taln minden idk egyik legsikeresebb haszongalamb fajtja. A Rmai galamb ms haszon fajtktl eltren nagysgval s slyval klnbzik. Testhossza megkzelti a 60 cm-t is, a nyitott szrnyainak cscstvolsga meghaladja a 110 cm-t. A testsly sokszor elri az 1 kg-ot, st 20-30 dekval is tlhaladja. Minl nagyobb s tmegesebb egy pldny annl rtkesebb tenyszti szmra. A szles s mly trzs rvid, ers tollatlan lbakon nyugszik s csaknem vzszintes tarts. A hatalmas szrnyak a testhez lazn simulnak s szrnyvgeik a farok szls tollain fekszenek. A farok hossza a szrnyevezk vgt csak kevssel haladja tl. A tlslyos rmaiak szrnyai mindkt oldalon a farok alatt lgnak annyira mlyen, hogy a talajt is rintik. Az ilyen galambok nagysguk ellenre tenyszrtkk kisebb. A Rmai galamb nyaka testnagysghoz mrten rvid, vastag, feje ers, jl kerektett, homloka kzpmagas, a csr hossz, ers, feketknl s kkeknl stt, ms szneknl vilgos szaruszn. Az orrdudorok fehren porozottak, simk, de ids pldnyoknl ersen fejlettek. A szemek fehr egyedek kivtelvel gyngyszemek, szivrvnyhrtyjk lehetleg teljesen vrmentes, vilgtan fehr, a fehr pldnyok risze a pupillval egytt fekete. A szegyrk 2-3 mm szlesek s lnk krminvrsek. A feketknl s kkeknl stt lilsvrs sznek. A Rmai fehrben, fakszalagosban, vrsben, srgban, kkszalagosban, s fekete sznben fordul el. A legjellemzbb s legnagyobb egyedeit fak s kkszalagos szneknl talljuk. Az e ktszn galamboknak, a htnak hfehrnek kell lennie, mg ms szneknl a ht tollazata a test sznvel megegyezik.
Annak ellenre, hogy sok vszzadok ta tenysztik rendkvl szilrdfajta. Gazdag tenyszti mltra tekint vissza, kitenysztsrl viszonylag keveset tudunk. A Rmai galambokra vonatkoz els rsos emlket a nagy gazdasgi r Plinius termszetrajzi munkjban – a Naturals historia – ismerteti a mai Rmai galamb st. Az albbiakat rja benne: „ A dl-itliai Campniban a galambok klns kppen nagyok, s ezrt ez az orszg nagyon hres”. Ezenkvl a pompeji satsokbl elkerlt leletek kzl egy mozaikon egy nagytest, kvbarna galambot ltni, lnk vrs szn szemdudorral a szemek krl, amelyek a Rmai galamb sre a Plinius ltal lert campniai galambra ismernk. A mrok uralkodsnak idejn a Pireneusi-flszigeten mr – kztk nagytest – galambfajtk ismeretesek. Ksbb Geronimo Cortes s J. A. Cavanilles ismerteti a rgi spanyol fajtkat. Taln a sok nagytest galambfajtk miatt az angol szakirodalom a rmait mint „Spanyol galambot” emlti, s Spanyolorszgot emlti kitenysztsi helynek. Moore 1735-ben rt a fajtrl.
Wendell M. Levi Encyclopedia of Pigeon Breeds szakknyvben a spanyol ris fajtkkal egytt emlti a rmait. A pontos szrmazsi helynek kutatsa nem csekly nehzsgekbe tkzik. Annyi bizonyossggal megllapthat, hagy a fajta szrmazsi helye a Fldkzi-tengeri orszgok lehetnek. Mai vgleges alakjt klnbz keresztezsekkel nyerte el. Felteheten bekeresztezsknt felhasznltk az orrdudoros galambokat, nagytest fajtkat s tykgalambokat. Ez a fajtatalakt keresztezs az elmlt szzad elejre mr stabil s egysges jelleg llomnyokat hozott ltre.
Balassa Gyrgy az 1901-ben megjelent els galambtenysztsi szakknyvben az Okszer Galambtenyszts cm knyvben az albbiakat olvashatjuk: „ A rmai galamb btran lehet mondani, hogy egsz Eurpban elvan terjedve. Testalkat s annak egyes rszeiben sok hasonlssga van a trk galambbal. Begyt egy kiss felfjja, mint a legtbb nagy galamb, s a hegyn a tollak kztt toll pamacs (szr nem tollak) igen srn fordul el. A toll pamacs legtbbnyire azon pldnyoknl fordul el, melyeknek ds a tollazata s j szn. Fehreknl, kkeknl, fekete, szrkknl, melyek j sznek a pamacsok gyakoriak. Feketknl, srga s vrseknl, ez nem fordul el. Azon feltevs, hogy a rmai galamb golyvs s ms nagytest keleti galambok keresztezsbl szrmazott volna, risi tvedsen alapul. Magas lbai s laposan l szemei a tykgalambokra emlkeztetnek. Hossza a csrtl a farktolla vgig 50 centimter, kiterjesztett szrnyai 94-96 cm, lbszr hossza 17 cm, htszlessge 12,5 cm, slya 1 kg.
Feje suta, hosszks ers pofkkal, fejteteje dombor, homloka kzp magas, csre 2,5 centimter hossz, szne a toll sznezetnek megfelel. Orrbre ers, szivrvnyhrtyja gyngyszn, szemhja lnkpiros, gyszintn a 3 mm szles szembre is. Melle szles, lbai csupaszok, ersek, szrnyai hosszak, izmosak, farka szintn hossz. Hossz szrnya s hossz farka nagyban jrulnak hozz a galamb nagysghoz, mind a mellett a francia bagdettt nagysgra nzve mg sem mlja fell. Nagy robajjal, nehezen s ritkn repl s tnedvesedve a fldrl nem kpes felemelkedni. Szaporodsa rossz. Srga, vrs, szrke – freccselt, fekete, kk s fak sznben fordul el. A legritkbbak a fehrek gyngyszemekkel.
Balassa egy – kt megllaptsa, mint pldul, hogy a rmai galamb csak a tykgalambokbl keresztezdtek volna enyhn szlva is tlzs. De abban a korban gy ltta, ezrt ma mr ne vegyk rossz nven elmlett. A Rmai galamb szinte egsz Eurpban elterjedt. Legjobb llomnyokat korbban Franciaorszgban, majd ksbb Nmetorszgban talljuk. A j tenyszllatokrt igen magas rakat is elkrnek. A divatos haszonfajtk, mint pldul a King, Texn, Mondain stb. sokszor httrbe szortottk.
A tenysztk a Rmai galamb tenysztsnl elssorban a testnagysg megtartst s nvelst tzik ki zlul. Tenysztshez nagy alapterlet galambhzak s udvarok szksgesek. A galambdc kialaktsnl figyelembe kell venni hatalmas testtmegt s gyenge replsi kszsgt. Magasan elhelyezett kltszekrnyek emiatt nem ajnlatosak, de csak a fldn elhelyezett fszek pedig szintn nem megfelelek. A minimlis repls pedig nem biztostjk a szrnyak s a test edzettsgt, valamint a tollazat kemnysgt s zrtsgt. Ezrt lomhk s szrnyukat lgatva hordjk s replsre szinte kptelenek. Az 1 s 1,5 m magassg tgas mret kltszekrnyeket ksztsnk. azrt is mivel a Rmai akrcsak a Strasszer lnk vrmrsklet, a hmek gyakran verekednek. Figyelemmel legynk mg arra is, hogy a galambhz szraz talaj s hzat mentes legyen, klnsen az szi s tli idjrskor.
A fajta magyarorszgi elterjedsben meghatroz szempontot tlt be Bks megye, de legfkppen Bkscsaba tenyszti. A legrtkesebb tenyszetek Csabn voltak. Nagyarny tenyszti krrel sohasem rendelkezett. Egyes vrosokban akadtak kedveli, de kevs szmban. A Rmait sokszor hasznltk fel keresztezsekre. Vagy tudatosan, vagy csak spontn. Fleg a Magyar begyes s Magyar ris nagysgnak nvelsre. Pldul Dr. Trk Istvn tancsolta Papp Mihlynak, a Magyar begyeshez cseppvrkeresztezsknt Rmaiakat hasznljon fel. De emlthetnm mg Dr. Tussay Jnost is, aki a Magyar risokba szintn Rmaiakat keresztezett be. Ennek hatsai mg mindig fellelhetk mind kt fajtnl. A magyarorszgi Rmaiak tenysztsben hrom tenysztt lehetne kiemelni. A 40-es vek vgn – a kisllattenyszts egyb terletein is komoly eredmnyeket elr – Vajnai Jnos bkscsabai tenyszt volt, aki az akkori „sztrgalamb” Strasszer mellet a Rmaiak tenysztst is felkarolta. A fajtt npszerstette s igyekezett minl tbb tenysztvel megkedveltetni. Nem volt knny helyzetben, mivel a msodik vilghbor vihara nagy puszttst vgzett a galambllomnyokban is.
Az orszg tbb rszbl sszeszedett rmaiak elgg vegyes kpet mutattak. Ezekbl a pldnyokbl nem lehetett nemzetkzi mrcvel mrt galambokat kitenyszteni, mivel importra egyltaln nem szmthattunk. Vajnai ltva a nehzsgeket ezrt egy magyar tpus Rmait prblt kitenyszteni. A tenysztk tbbsge azonban ms utat vlasztott s mindent elkvetett, hogy nemzetkzileg is elfogadott llomny legyen. Ezeket a trekvseket vgl siker koronzta. Ezt az is bizonytja, hogy Vajnai Jnos Rmai galambjai az 1954-ben Budapesten megrendezett orszgos killtson fajtajelleg hinyban szinte mind kizrsra kerltek. Viszont az 1958 decemberben a bkscsabai nemzetkzi kialtson bemutatott Rmai galamb kollekci a klfldi tenysztket is meglepte.
A fajta legends nagy tenysztje a szintn bkscsabai Slyom Blint volt. Akinek szabadba jr rmaijai nemcsak kivl minsgek voltak, hanem j kltsi eredmnyeket is felmutattak. A tenyszprok tavasztl szig 7 pr fikt is felneveltek. Ez is bizonytotta a fajta nagy vitalitst.
A rmaiaknak szintn kiemelkeden nagy tenysztje volt a nemrg elhunyt hdmezvsrhelyi tanr Zoltn Bla. A killtsokon sikeresen szerepelt galambjaival. Fleg kkszalagosokat tenysztett igen magas sznvonalon.
Az hogy a Rmai galamb tenysztse az utbbi idkben fellendlben van az a killtsokon szerepl galambok nagyobb szma s az jabb tenyszetek belltsa is jelzi.
|