Cikkek : Az amerikai ris posta kllemi jegyeirl |
Az amerikai ris posta kllemi jegyeirl
2008.12.02. 15:31
Kiegszits a fajtaleirshoz.
Az amerikai risposta kllemi jegyeirl
Az amerikai rispostrl vente ltalban 2-3 ismertets jelenik meg , de azokban jobbra a killtsokrl s a fajtaklub letrl esik sz. A kzelmltban olvashattuk az eredeti fajtalers fordtst is. Az American Pigeon Journal egyik, nhny vvel ezeltti lapszmban Gerald E. Hobbs tollbl a fajta tenysztse sorn elfordul hibkkal foglalkoz cikk jelent meg. A knnyedebb rthetsg cljbl az rshoz szemlltet rajzok is kszltek. A kzlemny kivonatos fordtst az albbakban adjuk kzre azzal a cllal, hogy a magyar tenysztk lerajzolva s lerva is lthassk azokat a hibkat, melyekkel a fajta minden kedvelje tallkozott vagy tallkozni fog tenyszti munkja sorn. Ez annl is inkbb fontos, mivel egyre tbb j tenyszt veszi prtfogsba ezt a fajtt. Ilyenkppen ez az irnymutats bizonyra nem lesz hasztalan.
Az amerikai risposta kialaktsa (standardrozsa) ta az Iowa llambeli tenyszt azrt kzd, hogy megfelel minsgi jegyekkel rendelkez madarai legyenek, amelyeket sikerrel mutathat be a killtsokon. Ehhez rendelkezik egy oldalnzeti kppel, s a standard nhny nyomtatott sorval, amely olyan meghatrozsokat kzl, mint: hossz, rvid, mly stb., de nem adja meg, hogy milyen hossz, milyen rvid vagy mly legyen.
Ha olyan peches, hogy maghoz hasonl, megzavarodott tenysztkkel versenyez, lkn egy olyan brval, aki kivlasztja a „legtalpraesettebb” madarat, akkor tenysztnk gy jn el a killtsrl, hogy mg kevesebbet tud, mint azeltt, mg kuszltabbakk vlnak korbbi fajtaismeretei. Szerencssebb esetben tapasztalt, jl informlt risposta-tenysztvel vagy – brlval tallkozik. Ha elg btor ahhoz, hogy krdezzen, akkor megkapja a standardban lert meghatrozsok magyarzatt, gy blcsebben s boldogabban tr haza. Ha nincs sszehasonltsi alap, akkor a lersok elmosdnak, eltorzulnak, vagy az trtnik, hogy a tenyszt a galambdcban olyan madarakat is lt, melyeknl a hibk csak kis mrtkben vannak meg, gy azt hiszi, hogy minden rendben van. Amennyiben a killtsokon nem volt id vagy md annak kidertsre, hogy madarainak melyek a hibi, gy hossz ideig tovbbviszi tenyszetben a hibs vonsokat. Hangslyozni kell, hogy a tenysztnek sokkal tbbre van szksge, mint nhny sz s kp. Helyes-e, hogy az ember csak a madr oldalnzeti kpt vegye figyelembe, nem lehetsges-e, hogy az egyb nzpontok olyat is megmutatnak, amire az oldalnzet nem kpes?
Az 1. bra egy j tpus fejet mutat be profilbl. Ltszanak a folyamatos grbletek, a szlesedve emelked homlok, az egyik oldali elrs szerint illeszked orrdudor s a j, ers csr. A hmek koponyjnak elg szlesnek kell lennie ahhoz, hogy a szemek fellnzetbl ne ltsszanak.
A 2. bra egy gyenge fejet brzol. Jl lthat a gyenge csr, a homlok s a csr kztti trs, a vkony, gyenge csrt s als csrkva. Ezeket a hibkat nagyon nehz kijavtani. Az ilyen madr hajlamos a nagysgbeli ingadozsra s a hossztestsgre.
A 3. bra egy lapos fej lthat. A fej legmagasabb pontja a szemben viszonytva ell helyezkedik. Ugyancsak mutatkozik a meglehetsen vkony csrt, de itt hozz egy jobb als csrkva csatlakozik. A fej fellrl nzve keskeny.
A 4. bra egy meglehetsen j fejet ltunk, amely azonban hibs als csrkvban s toroktjban folytatik. A torok nemcsak visszakanyarodik egszen a szem vonalig, hanem a nyakhoz csatlakozva lesen meg is trik. Ha a nyak vastag, akkor ez a trs mg hangslyosabb. Ezt a hibt szintn nehz kijavtani.
Az 5. bra gyenge hts koponyarsz s hibs nyak l lthat, melyet a toroknl gyakran ksr les trs. A gyenge hts koponyt nem nehz korriglni de nem is tl gyakori hiba.
A 6. bra hatalmas fejet mutat gyenge csrrel s a szem rossz elhelyezkedsvel. A szemek tl magasan vannak s tlsgosan htul helyezdnek el. A csr kzpvonalbl a fej hts rszig hzott vonalnak a pupilla als rszn kell thaladnia, a szem kzppontjnak pedig a csrzug s a fej hts rsze kztti vonal harmadrsznek kell elhelyezkednie. Az ers csrrel s csontozattal rendelkez madr nagyon j utdokat hozhat.
A 7. brn lthat madr eltr a standardtl, mivel tl rvid, tl kerek s telt, mgsem olyan, amelyet tl kemnyen bntetnnek a brk. Ez a tpus elg ritka, viszont jl lehet hasznlni arra, hogy kijavtsk a 2-6. brn jelzett tpusok hibit. Ezrt idnknt be kell vinni a tenyszetbe a 7. brnak megfelel tpus madarat.
A 8. brn rajzolt madr nyaka oszlopszer, mely a hthoz les trssel csatlakozik. A ht ersen lejt, olyan mint egy sznkplya. A farok messze tlnylik a szrnyvgen, amely szles, s gy a standardtl eltr formj. A szles szrnyvg a hthoz ritkn illeszkedik elrsos mdon. A szrnybb szgletes, a szemnek a kerekednl kevsb kellemes ltvny. Ezenkvl gyakran lapos mellhez kapcsoldik. Ezeket a hibkat a fej hibinl nehezebben lehet korriglni. Br ezt a madarat knnynek s lgiesnek rezzk, tudnunk kell, hogy ezeket csak megenni rdemes. A nem elvkonyod nyak gyakran meghajlik gy, mint a btyks hatty.
A 9. brn a nyak mr jobban vkonyodik, de mg mindig tl vastag, s htnl megtrik. A szrnyak nem fekszenek laposan a htra. Ezt gyakran ksri szles s lapos derk, melyet kp alakan hegyesed farokkal lehet ellenslyozni. Olyannal, melyre megfelelen rilleszkedhetnek a szrnyvgek. Egyes tenysztk elnyben rszestik az itt bemutatott egyenes lbakat s a hossz csdket. Ez a tpus a king galamb megkvnt tulajdonsga. A „posta” tpust azonban a tipikusan hajlott lblls s a rvid, vastag csd jellemzi. Ezek biztostjk az erteljes megjelenst.
A 10. brn olyan madr lthat, mely kezd szmra jnak ltszik, de homor s nem takart a hta, tovbb ejtettek a szrnyai. Ez a tpus gyakran kvr s puha. Sokkal gyakoribb a tojk esetben, amikor tlen tletetik ket. rezzk, hogy eltrbe tolakodik a tmtt, duzzad far s mell, amelyet nagyon j kzben tartani. E tpus jobban lehet hasznlni tenyszgalambknt, mint a 8. s a 9. brn lvket.
A 11. bra egy j tpus madarat mutat be hatalmas, k alak testtel az ersen kirajzold szrnyak kztt kb. 12 cm mellszlessggel. A keskeny farok viszonylag rvid, a trzshz kp alak derkkal csatlakozik.
A 12. rajz hossz keskeny testet mutat, hozzill fejjel, mely tpusos, de lehetne a 8. bra fellnzeti kpe is. A mell keskeny s lapos. A csrhegy a melltl hzott fggleges vonal eltt helyezkedik. A szles farok laposan vgzdik. A nagy eveztollak a farok felett ltszanak. A kt szrnyhegynek ssze kell rnie, vagy csak 6 mm-re helyezkedhetnek egymstl. A szrny tl egyenes vonalban hajlik a htra.
A 13. bra a 10-es fellnzetkpe is lehetne, ahol jl lthat a nyitott ht s szlelhetk a farok alatt tartott eveztollak szaggatott vonalai. Az eveztollak kztti nylsban lthat az arnyos derk s a kormnytollazat.
A 14. bra egy j tpus madr ellnzeti kpe. Jl ltszanak a vastag, izmos lbak, melyek az er oszlopainak tnnek, s az egyensly rdekben terpesztettek. A rvid, vastag nyak jl illeszkedik a testhez, melyet ers szrnyak kereteznek. A fej formjt finoman velt grbe vonal mutatja, a tetejn hatrozott kiszlesedssel, mely ert sugrzan ereszkedik le a csrtig.
A 15. bra a 8. s 12. ellnzeti rajza is lehetne, amelyen oszlopszer nyakt lthatunk. A szrnyak felnylnak egszen a nyakig s a tmrsg hinya jellemzi ket. Ha megfigyeljk a 14-essel sszehasonltva a lbtarts klnbsgt, akkor megrtjk, hogy egyes madarak mirt mutatnak jl, msok viszont nem. A lbuk sszezrtak, gy a madrnak keskeny s trkeny jelleget adnak.
Az amerikai risposta ers test, rvid madr. Ez egyarnt lthat karmain, lbujjain, csdjein, lbszrain, farkn, szrnyain, nyakn, fejn, orrdudorn s csrn. Mindezek rvid, ers csontozatot feltteleznek. Nem sok „pz” van bennk, de nagy a hasznlati rtkk, ezenkvl csodlatos killtsi madarak. Ha olyan galambot hajt, melynek viszonylag rvid mltja, de nagy jvje van, akkor tenysszen amerikai rispostt!
Pusztai Lajos
Fackelmann Jnos
|