Cikkek : A galambok korraljr vltozsai |
A galambok korraljr vltozsai
2008.12.18. 12:11
A GALAMBOK KORRAL JR VLTOZSAI
Egy rgi grg blcs minden ltezs kzs vonst a vltozandsgban ltta. Jelkpesen gy fejezte ki: ugyanabba a folyvzbe nem lehet ktszer belelpni, mert mire belelpnnk, mr nem ugyanaz a vz van ott. A vltozs egyetemes trvnye all a galamb sem lehet kivtel. Mekkora vltozs van a Szirtigalamb stl a flezernyi galambfajta kialakulsig! s a formlds ma is folytatdik. A tenyszti munka szinte szemnk lttra hvta ltre kivl sportfajtnkat, a Budapesti magasrpt keringt, j fejformt kapott a rgi Komromi buk, a Budapesti dszglys szembre feketbl szilvakkk fakult, az Amszterdami ballonbegyes emelt testtartsa vzszintesre fordult, egy szzad eleji tpus Strasszer nem kelhetne versenyre a jelenleg mrvad alkatakkal stb.
De mi most ne a fajtk kialakulsval, ne a tenysztk fajtaforml munkjval foglalkozzunk, hanem az ember szabta vltozs helyett az id szabta vltozsokkal, azzal, hogy milyen vltozsokat visz vgbe az embernl is nagyobb r: a termszet. A fajtk egyedeink milyen nyomot hagy a tn id, az regeds? Az pedig fajtnknt az egyiknl lehet elnys, a msiknl meg htrnyos. Nhny kiragadott pldn vegyk szemgyre mindkt esetet.
Elnys vltozsok
Mint ismeretes, a telt idom, nagytest fajtknak hosszabb fejldsi idre van szksge, pl. a King csak a msodik vtl mutatja meg igazi alakjt. A Karrier klns csrdsze, dinyi orrdudora veken t fejldik, s kell 3-4 v is kiteljesedshez. A hromszn Debreceni perg szne vrl-vre rik, szp mandulabarna s fekete pettyei sttednek, szinte egymsba rnek. A dszpostk fejformja teltebb vlik, a begyesek fvsa megnagyobbodik, egyes gyngyszem fajtk risze tisztul. A sznek is teltebb vlhatnak, pl. ha a fiatal srgk eveztollai fehresek, gynevezett lisztesek, mr az els vedls utn a legtbb fajtnl teljesen srgv vlnak; a fehr pikkelyesek, a tigristarkk meg vrl vre vilgosodnak stb. Az effle vltozsok rvendetesek a tenyszt szmra.
Csodt azrt a vltozsoktl senki se vrjon. Bizonytalan szrmazs, gyenge minsg prnak a vltozsok folytn sem vlhat elsrendv, a legjobb tartsmd mellet sem a fia. Elssorban a szlk rkt-kpessge hatrozza meg az utd fejldsi lehetsgeit s csak msodsorban az letkrlmnyek. Viszont bizonyos mrv vltozsokkal a szelekcinl szmolnunk kell.
A tenyszt, ha vgigtekint a szaporulaton s sszehasonltgatja a fiatalokat, szre kelve elg biztonsggal eldntheti, melyik lesz tovbbtenysztsre rdemes s melyik a selejtezni val. A tapasztaltabb szem pedig mr a fszekhagyott fiatalokrl, st lltlag mr a fszekbeliekrl leolvassa, mi vrhat a fikktl. Ez a folytonos mustrlgats a mi kedvtelsnk egyik rdekessge. Ids tenyszttrstl hallottam: „Tetszik tudni, j csendes idben kilk a kertbe, krlttem stlgatnak, napozgatnak fiatal Magyar risaim s sorra veszem ket, melyik, hogy brn a versenyt, hny pontot rhetne el a killtson. Ez a legjobb idtltsem.”
De vegyk most mr a msik esetet.
Htrnyos vltozsok
Mint mondtam, ilyenek is vannak. Mr az els vedls meglepetseknt hozhat: az j tollazat hosszabb lesz a rginl, a szrnyevezk s kormnytollak megnylnak, s ezzel a testarnyok megvltoznak. Ilyenkor a magyar begyes vagy rmai galamb tenysztje rlhet ugyan, de annl kevsb a zmk, st gmblyded fajtk kedvelje. A sokat igr king. Strasszel vagy sirlykafle alakja megnylik, az egsz test nylnkabbnak tnik, a hossz lb begyesek, angol, brnni stb. hts fele majd olyan hossz lesz, mint az els, s ezzel mr oda is van a kvnt testtarts, j megjelens. Rajzos galambok esetben els vedlskor sznhatrok eltoldsval is szmolnunk kell, hol elnys, hol htrnyos irnyban. Ilyenkor szokott a tigristarka galamb szrnyevezi kzt, vagy a tetszets sznes fark pva farktollai kzt vratlanul fehr tol felbukkanni, s ezt a hibt nem is szabad tollkitpssel eltntetni, a glys rajz szntn hajlamos effle bosszsg okozsra. A tiszta szn vrs fiatallal is baj eshet, vedlskor esetleg sznt veszti, kkes farok s hastollazat jn el, ami klnsen mltaiaknl feltn. Ahol pedig karcs test az elirs, mint a brnni begyesnl, az elegns nlnk termet vsz el, ha tl b vagy zsrds a takarmnyozs, vrl- vre vastagabb lesz a madr.
Ms az eset a dudorosoknl, a karrier vagy az indus mire berik, fejlett orrdudortl, illetve szembrtl nem ltja jl az elje szrt szemet, tbbszr is mell vg, mg eltallja, etetednybl azonban jl tpllkozik. Az orrdudor lass, de lland nvekedse msfajtagondot okoz, fleg dszpostknl: ha a dudor 3-4 ves korra akkorra nvekszik, hogy nem simul bele teljesen a homlok s a csr vel vonalba, akkor a sikeres kllitsi szerepls vget rt. Kivlt, ha az addig sima szemgyr is elrcsksdik. Ugyanezen fajtknl, de nha a rvid csreknl is vek sorn a fels csrkva megkamposodik. s csak a krmrspollyal vgzett lland csrpols segt. Az elhanyagolt csr klnsen a karriernl s a nmet dszpostnl szembetl, egyben rtkront.
vek mltn a galamb izomzata meglazul, feszes testtartsbl veszt, kivlt a nehz fajtknl, a hossz lbaknl a lb rogyott vlik. A mondnnak az az elnye, hogy lbait tollazat takarja, de ott is meg van az elvltozs. Az regedssel a tollazat szintn lazbb vlik, a mozgs, a tekintet ms, mint a fiatal galambok: nem kllitsra val tbb a galamb. Tz ven fell a termketlensg is bell, knyeseb vagy nem elg termszetes krlmnyek kzt tartott fajtknl mr jval elbb is. A tenyszt, ha nyitott szemmel jr galambjai kzt, mg sok ms apr megfigyelst vgezhet a termszetszabta biologiai vltozsok tern. Csak egyet nem tehet: a vltozsokat nem hasznlhatja fel fogyatkossgok, hibk mentsre vagy leplezsre. Pl. egy j vrs szembr komromi buk vrs szembr marad, akr szabadon jratjk, akr zrva tartjk, viszont egy spadt szembrbl sohasem lesz piros szembr, mg akkor sem, ha a szembrt piros filctollal prbljk javtani. A javtszndk annak a jele, a tenyszt tudja mr, hogy piros szembr nlkl nincs igazi komromi, de azt mg nem tudja, hogy azilyen meg nem engedett beavatkozsrt kizrjk a birlatbl a galambt.
|