Cikkek : A florentini galamb kialakulsa, fejldse napjainkig |
A florentini galamb kialakulsa, fejldse napjainkig
2009.01.25. 18:51
rta: Krd Lajos
A FLORENTINI GALAMB KIALAKULSA, FEJLDSE NAPJAINKIG
Itlibl - kzelebbrl Fels-Itlibl szrmazik. Tenysztsnek eredete Pisa, Modena, Piemont, Florenz krnykre tehet. A rgi olasz lersok s a tykgalamb fajtk Tronfo, Livroneser, Piemonteser, Mode-neser, Leghorn-Runt utalnak kitenysztsre. Ezek a rgi, si fajtk a mi florentinieinkkel nem nagyon egyeztek.
A rgi irodalomban, 1783-ban Bechstein „Nmetorszg madarainak kzhaszn termszettrtnete" cm munkjban felsorol egy fajtt, melynek nagysga egy angol trpe tykval egyezik. A lbai magasak, a faroktollai rvidek s magasba nylan egyenesen llnak. Csak kk sznben emlti, nem lland rajzolattal, faroktollai, sznesek, elsrend eveztollai pigmentltak. Mg nem nevezi florentininek, hanem „hinkeltaube"-rl r, ami tykgalambot jelent. Mivel semmifle osztlyozst nem jell meg, joggal felttelezhetjk, hogy abban az idben a florentini volt az egyetlen s a legrgebbi tykgalamb-csald Nmetorszgban. A florentini nevet G. Neumeister hasznlja elszr 1836-ban.
Mibl lett a florentini kitenysztve?
Egyik elmlet szerint a nagysgra tenysztett modeneseiainak egyik szelekcis mellktermke. A msik szerint a modenai gazzi, a rgi formj mltai s a Leghorn-Runt keresztezsbl szelekci hatsra ellltott fajta. A msodik vltozat tnik valsznbbnek.
A florentini galamb elterjedse: A florentini tja Fels-Itlin t vezetett Ausztriba. 1800-ban Als-Ausztribl kereskedk vittk Nmetorszgba: Thringiba, Szszorszgba, a Rajna-Majna vidkre, Fels- s Als-Bajororszgba.
Kzben 1909-ben megalakul a Florentini s Tyktarka Galambtenysztk Fajtaklubja. 1905 s 1915 kztt alakul ki a mai cseh galamb a bajor strasszer s a florentini keresztezsvel. A cl a szemek s a rajzolat javtsa volt.
Kereszteztk rmai galambbal s gazdasgi galambbal is, de a tykgalamb formt elvesztette. A vilghbor is vesztesggel jrt. Ettl az idtl kezddtt a mai florentini tformlsa. Kt kzpontja alakult ki a tenysztsnek: Dl-Nmetorszgban a Duntl dlre s Lipcse krnyken. Ekkor jelenik meg Grnai Eward Schreiter munkja „A modern florentini jogeldje" cmmel. hozta ltre 1923-ban az els, egysges standardot - sok pontja ma is rvnyes. Az idelkp 1925-ben jelenik meg, az elzekhez kpest forradalmi vltozst hozva. Schreiter a kvetkez vekben mltai galamb bekeresztezsvel ltrehozza azt a florentini galambot, ami a mai lls florentiniekhez egszen kzel ll. A II. vilghbor utn a tenyszts mly vlsgba kerl, alig marad tenyszanyag.
Az orszg kettvlasztsa sem segtett a fajtn. 1989 utn a fajta tenyszti ismt tallkozhattak, galambokat cserlhettek. 1992-ben ismt egy fajtaklubban tenyszthetnek, ahogy ezt egy tbb mint 200 ves fajta kirdemli.
A florentini galamb lersa: Szrmazsa: Eszak-Itlibl Steiermarkon keresztl 1800 krl kerlt Nmetorszgba. sszbenyomsa: Kifejezetten masszv tykgalamb, jl lekerektett testformval s vzszintes testtartssal. A galamb szles mell s vll, magas, egyenes lls, magasan hordott faroktollakkal. A nyak a fejjel, test s a lbak az egsz nagysg 1/3-1/3-t teszik ki.
Fajtablyegek:
Fej: Sima, nagy, szablyos, lekerektett. A homlok jl kivehet. Szemek: Narancssrgk, keskeny szemgyrvel. A stt szneknl stt, a vilgos szneknl vilgos. Csr: Kzphossz, ers, a fekete szneknl fekete, a kkeknl stt, a barnknl s a vrs-fakknl szaruszn, csakgy, mint a vrs--fak kovcsoltaknl. * Vilgos a vilgos szn egyedeknl. Az orrdudor jl fejlett, lapos. Nyak: Hossz, ers, a trzsbl kiemelked, a fejhez szablyszeren elvkonyul, fgglegesen hordott. A torok jl kimetszett. Mell: Telt, szles, jl kerektett. Alsvonal: Nem lecsng. A mell s a has a kloka krnyke rszig egy szablyos flkrvet kpez. Ht: Rvid, vzszintesen hordott, a vllaknl kifejezetten szles. Szrnyak: Rvidek, ersek. Az evezk enyhn lekerektettnek tnnek, a faroktollakra felfekszenek. Nem feltnen keresztezik egymst s a faroktollak vgn nem rnek tl.
Farok: Magasai hordott. Nem tl szles, jl zrt, a kloka krnyke jl tollazott.
Lbak: Hosszak, tollatlanok, az alcomb jl lthat s teljesen tollazott. Az ujjak hosszak s jl sztterltek. A krmsznnek nincs jelentsge. Tollazat: Sima, feszes. Gyrmret: 10 mm II.
Ismertetmet Ott Mhlherrnek soraival zrom.
„A florentini a vizulis tpus emberek galambja. Fajtja azok az emberek, akik a galambot a ltvnyossguk alapjn tudjk nagyra rtkelni."
|